Lön efter skatt i Trollhättan
Räkna ut vad du får ut i månaden om du bor i Trollhättan. Skattesatsen är 34,132 % år 2026.
Lönen sparas inte och skickas ingenstans.
Du tjänar mer än ungefär 37 % av alla anställda i Sverige.
Jämfört med medianlönen för alla anställda, 38 300 kr i månaden (SCB 2025).
Preliminär skatt enligt Skatteverkets skattetabell 34 för 2026, kolumn 1: lön för dig som är under 66 år. Jobbskatteavdraget och begravningsavgiften ingår, men inte kyrkoavgift. Den slutliga skatten kan bli något annorlunda.
Lön efter skatt i Trollhättan
Vad olika löner blir efter skatt med skattetabell 34.
| Lön före skatt | Skatt | Efter skatt | Skatt i % |
|---|---|---|---|
| 20 000 kr | −3 491 kr | 16 509 kr | 17,5 % |
| 25 000 kr | −4 760 kr | 20 240 kr | 19 % |
| 30 000 kr | −6 054 kr | 23 946 kr | 20,2 % |
| 35 000 kr | −7 347 kr | 27 653 kr | 21 % |
| 40 000 kr | −8 652 kr | 31 348 kr | 21,6 % |
| 45 000 kr | −10 352 kr | 34 648 kr | 23 % |
| 50 000 kr | −12 052 kr | 37 948 kr | 24,1 % |
| 55 000 kr | −13 752 kr | 41 248 kr | 25 % |
| 60 000 kr | −16 446 kr | 43 554 kr | 27,4 % |
| 70 000 kr | −21 846 kr | 48 154 kr | 31,2 % |
| 80 000 kr | −27 246 kr | 52 754 kr | 34,1 % |
| 100 000 kr | −38 000 kr | 62 000 kr | 38 % |
Skatten i Trollhättan
Skattesatsen i Trollhättan är 34,132 % år 2026. Den består av kommunalskatt, regionskatt och begravningsavgift. Det är den 111:e högsta av Sveriges 290 kommuner. Mittenvärdet är 33,892 %.
Andra kommuner i Västra Götalands län
- Ale33,092 %
- Alingsås33,132 %
- Bengtsfors34,692 %
- Bollebygd33,362 %
- Borås33,082 %
- Dals-Ed34,982 %
- Essunga33,342 %
- Falköping33,722 %
- Färgelanda34,682 %
- Grästorp33,762 %
- Gullspång34,262 %
- Göteborg32,892 %
- Götene33,892 %
- Herrljunga33,912 %
- Hjo33,772 %
- Härryda32,272 %
- Karlsborg33,092 %
- Kungälv33,212 %
- Lerum32,322 %
- Lidköping33,032 %
- Lilla Edet34,142 %
- Lysekil34,232 %
- Mariestad33,032 %
- Mark33,282 %
- Mellerud34,372 %
- Munkedal35,152 %
- Mölndal32,282 %
- Orust33,982 %
- Partille31,652 %
- Skara33,672 %
- Skövde33,382 %
- Sotenäs33,762 %
- Stenungsund33,412 %
- Strömstad33,682 %
- Svenljunga33,822 %
- Tanum33,332 %
- Tibro33,482 %
- Tidaholm33,842 %
- Tjörn33,482 %
- Tranemo33,272 %
- Töreboda33,492 %
- Uddevalla33,932 %
- Ulricehamn32,822 %
- Vara33,542 %
- Vänersborg33,982 %
- Vårgårda33,382 %
- Åmål34,232 %
- Öckerö33,332 %
Källa: Skatteverket, skattetabeller och skattesatser 2026. SCB, lönestatistik 2025.Så räknar vi