Valsverksoperatörer
Styr och övervakar valsverk i vilket stål eller andra metaller bearbetas till ämnen eller färdiga produkter.
Medianlönen är 40 700 kr i månaden före skatt, enligt den officiella lönestatistiken för 2025. 10 % tjänar under 33 700 kr och 10 % tjänar över 45 300 kr. Omkring 4 200 personer arbetar i yrket.
Lönespridning
Månadslön före skatt 2025 för alla anställda, kvinnor och män. Källa: SCB.
| Alla | Kvinnor | Män | |
|---|---|---|---|
| 10 % tjänar under | 33 700 kr | 33 700 kr | 33 800 kr |
| 25 % tjänar under | 36 200 kr | 36 000 kr | 36 200 kr |
| Medianlön | 40 700 kr | 41 200 kr | 40 600 kr |
| 25 % tjänar över | 43 300 kr | 42 800 kr | 43 400 kr |
| 10 % tjänar över | 45 300 kr | 44 400 kr | 45 500 kr |
| Medellön | 40 000 kr | 39 800 kr | 40 000 kr |
Lön per sektor
Medianlön per månad 2025.
| Medianlön | |
|---|---|
| Privat sektor | 40 700 kr |
| Privat sektor, arbetare | 40 700 kr |
Lön efter ålder
Medellön per månad 2025 i olika åldersgrupper.
| Alla | Kvinnor | Män | |
|---|---|---|---|
| 18–24 år | 37 600 kr | 38 200 kr | 37 400 kr |
| 25–34 år | 40 300 kr | 40 900 kr | 40 100 kr |
| 35–44 år | 39 900 kr | 39 900 kr | 39 900 kr |
| 45–54 år | 40 700 kr | 40 400 kr | 40 700 kr |
| 55–64 år | 40 200 kr | 39 200 kr | 40 300 kr |
Lön i olika delar av landet
Medellön per månad 2025.
| Medellön | |
|---|---|
| Östra Mellansverige | 39 300 kr |
| Norra Mellansverige | 40 900 kr |
| Övre Norrland | 41 900 kr |
| Hela Sverige | 40 000 kr |
Lön efter skatt
I en kommun med vanlig skattesats, skattetabell 34 för 2026.
| Före skatt | Skatt | Efter skatt | |
|---|---|---|---|
| 10 % tjänar under | 33 700 kr | 7 037 kr | 26 663 kr |
| Medianlön | 40 700 kr | 8 924 kr | 31 776 kr |
| 10 % tjänar över | 45 300 kr | 10 488 kr | 34 812 kr |
Yrkestitlar i gruppen
Liknande yrken
Vanliga frågor
Vad tjänar valsverksoperatörer?
Medianlönen är 40 700 kr i månaden före skatt, enligt den officiella lönestatistiken för 2025. Hälften tjänar mer och hälften mindre. Medellönen är 40 000 kr.
Hur mycket blir lönen efter skatt?
Med medianlönen 40 700 kr får du ut ungefär 31 776 kr i månaden efter skatt, om du bor i en kommun med vanlig skattesats (cirka 34 %). Skatten blir då omkring 8 924 kr.
Vad tjänar de som har lägst och högst lön?
10 % tjänar under 33 700 kr och 10 % tjänar över 45 300 kr i månaden. Hälften av alla tjänar mellan 36 200 kr och 43 300 kr.
Tjänar kvinnor och män lika mycket?
Kvinnor har en medianlön på 41 200 kr och män 40 600 kr. Kvinnornas medianlön motsvarar 101 % av männens.
Hur ändras lönen med åldern?
Medellönen är 37 600 kr för de som är 18–24 år och som högst 40 700 kr för de som är 45–54 år.
Hur många arbetar i yrket?
Omkring 4 200 personer arbetar i yrket i Sverige, varav 19 % kvinnor.