Processoperatörer, stenkross- och malmförädlingsanläggning
Sköter, styr och övervakar anläggningar som krossar berg eller krossar, mal och anrikar malm.
Medianlönen är 49 400 kr i månaden före skatt, enligt den officiella lönestatistiken för 2025. 10 % tjänar under 39 500 kr och 10 % tjänar över 56 200 kr. Omkring 2 300 personer arbetar i yrket.
Lönespridning
Månadslön före skatt 2025 för alla anställda, kvinnor och män. Källa: SCB.
| Alla | Kvinnor | Män | |
|---|---|---|---|
| 10 % tjänar under | 39 500 kr | 41 400 kr | 39 200 kr |
| 25 % tjänar under | 45 500 kr | 46 200 kr | 45 100 kr |
| Medianlön | 49 400 kr | 49 300 kr | 49 400 kr |
| 25 % tjänar över | 52 500 kr | 51 600 kr | 52 700 kr |
| 10 % tjänar över | 56 200 kr | 53 700 kr | 57 000 kr |
| Medellön | 48 700 kr | 48 400 kr | 48 800 kr |
Lön per sektor
Medianlön per månad 2025.
| Medianlön | |
|---|---|
| Privat sektor | 49 400 kr |
| Privat sektor, arbetare | 49 400 kr |
Lön efter ålder
Medellön per månad 2025 i olika åldersgrupper.
| Alla | Kvinnor | Män | |
|---|---|---|---|
| 18–24 år | 46 100 kr | – | 45 900 kr |
| 25–34 år | 48 200 kr | 48 400 kr | 48 200 kr |
| 35–44 år | 50 200 kr | 49 000 kr | 50 500 kr |
| 45–54 år | 48 600 kr | – | 48 500 kr |
| 55–64 år | 49 300 kr | – | 49 300 kr |
Lön i olika delar av landet
Medellön per månad 2025.
| Medellön | |
|---|---|
| Östra Mellansverige | 44 700 kr |
| Norra Mellansverige | 48 300 kr |
| Övre Norrland | 49 900 kr |
| Hela Sverige | 48 700 kr |
Lön efter skatt
I en kommun med vanlig skattesats, skattetabell 34 för 2026.
| Före skatt | Skatt | Efter skatt | |
|---|---|---|---|
| 10 % tjänar under | 39 500 kr | 8 536 kr | 30 964 kr |
| Medianlön | 49 400 kr | 11 848 kr | 37 552 kr |
| 10 % tjänar över | 56 200 kr | 14 394 kr | 41 806 kr |
Yrkestitlar i gruppen
- Anrikningsarbetare, malm
- Filterskötare, malmanrikning
- Finkrossare, malm
- Flotationsskötare
- Kontrollrumsoperatör, malmanrikning
- Krosskötare, malmkross
- Krossmaskinist
- Krossverksmaskinist
- Kulkvarnskötare, malmanrikning
- Kvarnskötare, stenkross
- Malmanrikare
- Malmanrikningsarbetare
- Malmförädlingsarbetare
- Malmkrosskötare
- Malmskrädare
- Maskinist, krossverk
- Operatör, malmförädling, stenkross
- Processoperatör, malmanrikning
- Separatorskötare, malmanrikning
- Skrädare, malm
- Sorteringsverksskötare
- Sovringsarbetare, malmanrikning
- Stenkrosskötare
- Stenkrossmaskinist
- Stenkrossmatare
Liknande yrken
Vanliga frågor
Vad tjänar processoperatörer, stenkross- och malmförädlingsanläggning?
Medianlönen är 49 400 kr i månaden före skatt, enligt den officiella lönestatistiken för 2025. Hälften tjänar mer och hälften mindre. Medellönen är 48 700 kr.
Hur mycket blir lönen efter skatt?
Med medianlönen 49 400 kr får du ut ungefär 37 552 kr i månaden efter skatt, om du bor i en kommun med vanlig skattesats (cirka 34 %). Skatten blir då omkring 11 848 kr.
Vad tjänar de som har lägst och högst lön?
10 % tjänar under 39 500 kr och 10 % tjänar över 56 200 kr i månaden. Hälften av alla tjänar mellan 45 500 kr och 52 500 kr.
Tjänar kvinnor och män lika mycket?
Kvinnor har en medianlön på 49 300 kr och män 49 400 kr. Det är ungefär lika mycket.
Hur ändras lönen med åldern?
Medellönen är 46 100 kr för de som är 18–24 år och som högst 50 200 kr för de som är 35–44 år.
Hur många arbetar i yrket?
Omkring 2 300 personer arbetar i yrket i Sverige, varav 19 % kvinnor.