Brevbärare och postterminalarbetare
Förbereder distribution samt distribuerar post t.ex.
Medianlönen är 29 500 kr i månaden före skatt, enligt den officiella lönestatistiken för 2025. 10 % tjänar under 25 800 kr och 10 % tjänar över 35 100 kr. Omkring 10 800 personer arbetar i yrket.
Lönespridning
Månadslön före skatt 2025 för alla anställda, kvinnor och män. Källa: SCB.
| Alla | Kvinnor | Män | |
|---|---|---|---|
| 10 % tjänar under | 25 800 kr | – | – |
| 25 % tjänar under | 27 200 kr | – | – |
| Medianlön | 29 500 kr | – | – |
| 25 % tjänar över | 32 200 kr | – | – |
| 10 % tjänar över | 35 100 kr | – | – |
| Medellön | 30 000 kr | – | – |
Lön per sektor
Medianlön per månad 2025.
| Medianlön | |
|---|---|
| Privat sektor | 29 500 kr |
| Privat sektor, arbetare | 29 500 kr |
Lön efter ålder
Medellön per månad 2025 i olika åldersgrupper.
| Alla | Kvinnor | Män | |
|---|---|---|---|
| 18–24 år | 27 400 kr | – | – |
| 25–34 år | 28 700 kr | – | – |
| 35–44 år | 30 200 kr | – | – |
| 45–54 år | 31 600 kr | – | – |
| 55–64 år | 32 700 kr | – | – |
Lön i olika delar av landet
Medellön per månad 2025.
| Medellön | |
|---|---|
| Stockholm | 30 200 kr |
| Östra Mellansverige | 29 500 kr |
| Småland med öarna | 31 100 kr |
| Sydsverige | 29 600 kr |
| Västsverige | 29 100 kr |
| Norra Mellansverige | 29 100 kr |
| Mellersta Norrland | 30 300 kr |
| Övre Norrland | 30 000 kr |
| Hela Sverige | 30 000 kr |
Lön efter skatt
I en kommun med vanlig skattesats, skattetabell 34 för 2026.
| Före skatt | Skatt | Efter skatt | |
|---|---|---|---|
| 10 % tjänar under | 25 800 kr | 4 967 kr | 20 833 kr |
| Medianlön | 29 500 kr | 5 950 kr | 23 550 kr |
| 10 % tjänar över | 35 100 kr | 7 399 kr | 27 701 kr |
Yrkestitlar i gruppen
Vanliga frågor
Vad tjänar brevbärare och postterminalarbetare?
Medianlönen är 29 500 kr i månaden före skatt, enligt den officiella lönestatistiken för 2025. Hälften tjänar mer och hälften mindre. Medellönen är 30 000 kr.
Hur mycket blir lönen efter skatt?
Med medianlönen 29 500 kr får du ut ungefär 23 550 kr i månaden efter skatt, om du bor i en kommun med vanlig skattesats (cirka 34 %). Skatten blir då omkring 5 950 kr.
Vad tjänar de som har lägst och högst lön?
10 % tjänar under 25 800 kr och 10 % tjänar över 35 100 kr i månaden. Hälften av alla tjänar mellan 27 200 kr och 32 200 kr.
Hur ändras lönen med åldern?
Medellönen är 27 400 kr för de som är 18–24 år och som högst 32 700 kr för de som är 55–64 år.
Hur många arbetar i yrket?
Omkring 10 800 personer arbetar i yrket i Sverige.